piątek, 1 października 2010

Internal Family Systems

Muszę wam opowiedzieć o mojej nowym zainteresowaniu. IFS to nowe podejście w psychoanalizie, którego głownym zalozeniem jest ze czlowiek sklada sie z wielu części (subpersonalities). Kazda z czesci ma pozytwny zamiar, ale często próbuje to osiągnąć w ograniczony lub prymitywny sposob. W IFS nie ocenia, nie krytykuje sie czesci ale komunikuje z nimi, tworzy relacje oparte na zaufaniu - w ten sposob mozna zrozumiec ich motywacje i leczyć ich rany.

Acha- i słowo "family" w nazwie nie ma nic do rzeczy z prawdziwą rodziną. Family jest tu użyte tylko w sensie "wewnętrznej rodzinki" jaką tworzą częsci jednej osoby.

Strasznie mi to podejscie odpowiada bo jest to cos co zauwazylem jakby "samoistnie" w we własnym procesie. Probowalem nawet "rozmawiać" z jedną ze swoich częsci aby zrozumieć jej motywacje. Czułem sie trochę jak czubek, dlatego natrafienie na IFS bylo dla mnie wielka radoscia i potwierdzeniem ze nie zwariowalem do konca, ale jest to nawet wskazane i pozyteczne :)

Do tej pory zakupilem i przeczytalem dwie ksiazki w tym temacie ("Self-Therapy" J.Earley i "Introduction to IFS" Schwarz). Zapisalem sie tez do 2 IFS klas. Odbywają się przez telefon - uczestniczy w nich około 8 osob plus prowadzący. Uczymy sie stosować IFS samodzielnie, obserwujemy pracę prowadzącego fachowca, mamy zlecane prace domowe. Pierwsza klasa do ktorej sie zapisalem to "Basic IFS" - czyli wlasnie uczą jak to stosowac samodzielnie. Druga klasa to "Inner Critic IFS" - czyli 6 tygodniowy kurs pracy nad superego (ktore jest jedna z czesci). To jest w USA takze musze byc na nogach od 1:30 do 3:30 w nocy w kazda srode i wtorek ale coz sie nie robi dla pasji :))
Planuje jeszcze zorganizowac sobie IFSowe sesje 1 na 1 z kims doswiadczonym. Ale to dopiero po tych klasach, bo fundusze sie konczą - muszę dać sobie trochę czasu żeby na to zarobic :)

Dla zainteresowanych:
http://www.personal-growth-programs.com/
Najlepiej wybierzcie sobie jeden z wzorcow w kolumnie See How IFS Can Help With: po lewej. Tam jest dobrze opisany IFS przy uzyciu prawdziwych przykladow, takze polecam.

3 komentarze: